Coś o mnie

Nazywam się Mateusz Łysień i jestem programistą platformy Microsoft .NET – tak mogę o sobie mówić już od kilku lat, ponieważ tyle już trwa moja zawodowa kariera. To strona „O mnie” więc wypadałoby coś o sobie napisać. Pochodzę z niewielkiej miejscowości na południu polski – Krzyżówki, ale od 2012 roku mieszkam w Gliwicach, do których przyjechałem, aby rozpocząć studia na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Podczas studiów podczas tworzenia projektów zdobywałem pierwsze doświadczenia w programowaniu.

to ja

Swoją karierę zawodową rozpocząłem na stażu w 2015 roku. Przez ten czas pracowałem w kilku technologiach w ekosystemie Microsoft .NET (Xamarin, Win Forms, ASP.NET MVC, .NET Core).  Zarówno w pracy jak i w prywatnych projektach staram się tworzyć kod najwyższej jakości, zgodny ze wszystkimi dogmatami programowania jakie do tej pory poznałem. Uwielbiam to uczucie, kiedy wszystko jest poukładane i działa tak jak powinno działać. Dużo czasu spędzam na projektach, w których zajmuję się głównie warstwą backendową, dlatego w wolnych chwilach staram się nadrabiać wiedzę z technologii frontendowych.

Coś o zainteresowaniach

Poza programowaniem moją dużą pasją jest fotografia – zarówno z lądu jak i z powietrza – tak, mam Drona (DJI Spark)! Bardzo lubię wyjechać poza Gliwice w weekend i spróbować popatrzeć na świat z obiektywu. Słucham dużo muzyki, głównie polski rap oraz muzyka alternatywna, ale podczas pracy uwielbiam słuchać muzyki do koncentracji, na szczęście na Spotify jest pełno takiej muzyki. W podróżach, które są dość częste słucham podcastów ale nie programistycznych! True-crime, oszczędzanie pieniędzy, wywiady z ciekawymi osobami – to tematy o których słucham podcastów najczęściej.

Staram się bardzo aktywnie spędzać czas po pracy, korzystając z siłowni, czy po prostu spacerując. Kiedyś bardzo lubiłem biegać, tak bardzo, że zdobyłem statuetkę weterana Runmageddonu 2019! Teraz już mniej ale aktywny tryb życia ciągle jest ze mną.

To nie kadr z filmu LOST!

Coś o doświadczeniu

02/2022 – aktualnie

Beumer Group Poland, praca w dziale projektowym nad rozwiązaniami systemów logistycznych. Wprowadzanie ulepszeń do aktualnie utrzymywanego systemu oraz praca nad nowymi projektami z działu R&D. Praca w międzynarodowym środowisku.

STOS: ASP.NET Core, Angular, RabbitMq, Docker, Scrum

05/2020 – 01/2022

W Onex Group pracowałem jako .NET Developer. Na co dzień zajmowałem się utrzymaniem wewnętrznego systemu stworzonego w technologii ASP.NET MVC 5. Pracując głównie na backendzie, korzystając z narzędzi jakie daje platforma .NET, ale również zdarzają się poprawki frontowe przy użyciu HTML/CSS a także Java Script. System, nad którym pracuje komunikuje się innym wewnętrznym API tworzonym w ASP.NET Core 3.1, gdzie tworząc nowe metody również należy dbać o tworzenie testów jednostkowych. Organizacja pracuje w Scrumie.

STOS: ASP.NET MVC 5, ASP.NET Core 3.1, TDD, WebAPI, Java Script, Scrum

03/2017 – 05/2020

Poprzednio pracowałem kilka lat jako programista .NET w firmie i-systems. Moja praca skupiała się głównie na utrzymywaniu i rozwijaniu kodu aplikacji napisanej w technologii Microsoft Win Forms. Sama aplikacja umożliwiała integrację sklepu internetowego z systemami ERP – integracja ta sprowadzała się to synchronizowania stanów magazynowych, cen, właściwości produktów, a także pobieraniu i tworzeniu w systemie ERP zamówień. Komunikacja ze sklepem odbywała się przy użyciu REST API/Web service, natomiast integracja z systemami ERP gównie poprzez dedykowane biblioteki dostarczone przez producentów.

STOS: Win Forms, WCF, REST API, Scrum

07/2015 – 01/2017

W firmie AIUT rozpocząłem swoją przygodę z programowaniem, rozpocząłem tam wakacyjny staż i zostałem w firmie na dłużej. Do moich obowiązków należało utrzymywanie oraz rozwijanie istniejącej aplikacji stworzonej w Xamarin na system Android. Aplikacja mobilna, którą rozwijałem komunikowała się poprzez Bluetooth z urządzeniami pomiarowymi i umożliwiała pobieranie, a także ustawianie pewnych parametrów na urządzeniach. Aplikacja komunikowała się poprzez Web Services z serwerami w celu wysyłania zgromadzonych danych.

STOS: Xamarin, Android, WCF

Coś o edukacji

Jak już wspomniałem we wstępie swoją edukację odbywałem na Politechnice Śląskiej w Gliwicach, gdzie zdobyłem wyższe wykształcenie na kierunku Informatyka.

Wydział Automatyki, Elektroniki i Informatyki (2016 – 2018)

Praca dyplomowa: Analiza efektu wzrokowych potencjałów wywołanych stanu ustalonego występujących w sygnałach EEG. Tytuł magistra (ocena 4,5).

Wydział Elektryczny (2012 – 2016)

Praca dyplomowa: Aplikacja internetowa do zarządzania projektem. Tytuł inżyniera (ocena: 4,5).